Wpływ alkoholu na wyniki sportowe | DIETA

To, że te napoje alkoholowe nie są dla nas niczym dobrym wie chyba każdy. Ale od czasu do czasu przecież każdy może pozwolić sobie na odrobinę tej rozkoszy. Ale jak to jest z nami sportowcami? Wiemy już, że na nasze zdrowie niezbyt dobrze to on wpływa. ale my skupimy się dzisiaj na naszych czymś innym. A mianowicie na tym jak alkohol wpływa, a może powinienem powiedzieć: ,,jak negatywnie wpływa" na nasz sportowy progres.




1. Odwodnienie

Każdy dobrze wie, że podczas intensywnych ćwiczeń pocimy się. A przez to wydalamy ze swojego organizmu dużą ilość minerałów, co prowadzi do odwodnienia. Nasz gość specjalny - alkohol działa na nas moczopędnie, co potęguje nasze odwodnienie. Jak wiadomo również, odpowiednie nawodnienie naszego ciała pozwala mu na samoregulację temperatury, a picie odwodnienie może wywołać w nas efekt przegrzania.

 Czyli już pierwszy argument neguje połączenie sportu i alkoholu. Ale poczekajmy z ostatecznym twierdzeniem, co do jego złego wpływu na nas. Może nie jest tak źle.





2. Niezdarność

Oczywiście, że jest wiele badań potwierdzających to, iż alkohol spożywany w małych ilościach pobudza naszą kreatywność. Tak, ale przyznajmy się, kto w dzisiejszych czasach i to w kraju, gdzie za kołnierz się nie wylewa, odchodzi od stołu po pierwszym drinku? No mało osób to praktykuje. Większość jak już się dorwie to trudno im przestać. A badania dowodzą, że alkohol negatywnie wpływa na neuroprzekaźnik GABA, co powoduje utratę stabilności i ogólne problemy z koordynacją. Niestety badania z 2011 potwierdzają tezę, jakoby problem z koordynacją występował przez wiele lat, nawet mimo skończeniu z nałogiem. Jest to oczywiście duży minus jeżeli chodzi o wyniki w sporcie, bo co jak co ale koordynacja jest dla nas bardzo ważna.


3. Niższe spalanie kalorii

Alkohol jest substancją, która nie nadaje się do przechowywania w naszym organizmie, wiec próbuje on jak najszybciej się go pozbyć. Przeszkadza to wielu innym procesom, w tym spalaniu kalorii.


4. Hamuje przyrost mięśni

Alkohol negatywnie wpływa na jakość twojego snu. Organizm jest skupiony na tym co wlałeś do siebie, zamiast odbudowywać twoje mięśnie i ogólnie cały organizm. Wynikiem tego nie wytwarzamy odpowiedniej ilości hormonu wzrostu (wytwarzany jest podczas snu, a jego ilość zależna jest od jakości snu), który odpowiada za odbudowę naszych mięśni.


5. Szybszy czas reakcji

Tak jak wspomniałem w punkcie drugim, małe ilości spożytego alkoholu mogą poprawić szybkość naszej reakcji. Niestety większe ilości ograniczają nasze zdolności szybkiej reakcji, poprzez zmniejszoną koncentrację, koordynację i równowagę. Wszystko to wydłuża nasz czas reakcji, co nie jest dobrze widziane podczas uprawiania sportu.


Mam nadzieję, że powyższymi argumentami udowodniłem Wam, że alkohol nie powinien być mile widziany w życiu sportowca. Oczywiście wypicie czegoś mocniejszego od czasu do czasu nie zniszczy nam od razu wszystkich efektów, na które pracujemy przecież cały czas. Miejcie jednak z tyłu głowy, że to dawka czyni z alkoholu truciznę, a w naszym przypadku czynnik niwelujący nasze rezultaty w sporcie. 


Wpływ alkoholu na wyniki sportowe | DIETA Wpływ alkoholu na wyniki sportowe | DIETA Reviewed by Unknown on czerwca 14, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy

Masterchef

About Me
Munere veritus fierent cu sed, congue altera mea te, ex clita eripuit evertitur duo. Legendos tractatos honestatis ad mel. Legendos tractatos honestatis ad mel. , click here →